Выплаты, допомоги та пільги одиноким матерям в Росії в 2017 році

14

Відомо, що багато жінок змушені виховувати дітей самотужки, без підтримки чоловіка. Причини бувають різні, але результат сформованої ситуації завжди один: одинока мама і її дитина (діти) потребують допомоги.


Зміст

 • Що означає поняття «мати-одиначка», і хто може отримати цей статус?
  • Мати-одиначка в 2017 році
 • Скільки отримує мати-одиначка на утримання дитини від держави
 • Виплати і допомоги одиноким матерям у 2017 році
  • Допомоги малозабезпеченим матерям-одиначкам
  • Щомісячне та щоквартальне допомогу на дитину малозабезпеченим одиноким матерям
  • Допомога на третю дитину і наступних дітей малозабезпеченим одиноким матерям
  • Регіональні виплати матерям-одиначкам у Москві
 • Трудові пільги
 • Податкові відрахування на дитину одинокій матері
 • Інші пільги матерям-одиначкам
 • Пільги на отримання житла
 • Відомо, що багато жінок змушені виховувати дітей самотужки, без підтримки чоловіка. Причини бувають різні, але результат сформованої ситуації завжди один: одинока мама і її дитина (діти) потребують допомоги.
  У Росії в даний час допомога, що надається державою одиноким мамам, умовно поділяється на кілька видів:

  • фінансова допомога (дитячі посібники та виплати);
  • надання пільг у питаннях працевлаштування та оподаткування;
  • пільги при користуванні послугами освітніх і дитячих дошкільних установ
  • допомога держави у справі поліпшення житлових умов.

  Є ще багато видів соціальної і матеріальної допомоги, які можуть бути як федерального, так і місцевого (регіонального) рівня.
  Повернутися до змісту

  Що означає поняття «мати-одиначка», і хто може отримати цей статус?

  Згідно з чинним російським законодавством, статус одинокої матері присвоюється жінці, якщо у свідоцтві про народження дитини (дітей) або взагалі немає відомостей про батька (у відповідній графі стоїть прочерк), або ці ведення записані туди виключно зі слів матері, а не на підставі спільного з батьком дитини заяви.
  Мать одиночка
  За цією сухою юридичної формулюванням найчастіше ховаються справжні людські драми, адже утримувати дитину жінці, у якої немає ніякої підтримки, дуже важко як матеріально, так і морально. А адже кожної дитини необхідно не просто одягнути і нагодувати, йому потрібно дати повноцінну освіту і виховання, щоб, ставши дорослим, він був гідною людиною, і не опинився в нижчих соціальних шарах суспільства.
  Повернутися до змісту

  Мати-одиначка в 2017 році

  Такою вважається жінка, яка не перебуває в законному шлюбі, народила або усиновила дитину, не має законним чином встановленого батька. Батько може бути встановлено на підставі спільної заяви батька і матері, поданого в органи РАГСУ, або на підставі рішення суду.
  {reklama}
  Також матір’ю-одинаком може бути визнана жінка, що перебувала у шлюбі на момент народження дитини (або його протягом 10 місяців після розірвання шлюбу), якщо батьківство законного чоловіка (колишнього чоловіка) було оскаржене в судовому порядку.
  Жінка не може отримати статус матері-одиначки в наступних випадках:

  • якщо вона перебуває в розлученні і з якихось причин не отримує аліменти від колишнього чоловіка;
  • якщо дитина була народжена протягом 10 місяців після розірвання шлюбу або визнання шлюбу недійсним, або після смерті чоловіка), і якщо немає рішення суду про те, що законний чоловік (колишній чоловік) не є батьком дитини; в цьому випадку законний чоловік вважається батьком дитини (навіть якщо не є таким біологічно), і органи РАЦС заносять його відомості у відповідну графу у свідоцтві про народження (ст. 48, 2 ч. Сімейного Кодексу);
  • якщо жінка не перебуває у шлюбі, але має дитину, батько якого встановлений у добровільному або судовому порядку, навіть якщо цей чоловік не живе разом з нею.

  Повернутися до змісту

  Скільки отримує мати-одиначка на утримання дитини від держави

  В цілому всі допомоги, які надаються державою на утримання дітей для одиноких матерів, нічим не відрізняються від допомоги для матерів у повних сім’ях. Розміри дитячих виплат залежать від загальної кількості дітей, офіційного працевлаштування матері, матеріального достатку (розміру заробітної плати). При цьому, як правило, розміри дитячих виплат ніяк не залежать від наявності чи відсутності статусу одинокої мами.
  Важливо! Не варто оформлювати статус одинокої матері в розрахунку на те, що це дасть можливість отримувати підвищені розміри допомоги.
  Мати-одиначка отримує стільки ж, скільки отримує мама, що має чоловіка. Перелік соціальних виплат і їх розміри встановлюються Федеральним Законом №81-ФЗ від 19.05.1995. Прописані в ньому виплати актуальні і в 2017 році.
  Ці виплати поділяються на декілька категорій:

  • по догляду за дитиною у віці до півтора років;
  • при усиновленні чужих дітей;
  • по народженню дитини;
  • за своєчасну постановку на облік у медичному закладі;
  • допомога по вагітності та пологах (ППБиР).

  Єдина виплата, яка виплачується на федеральному рівні, і яка може мати більш високий розмір для самотньої матері – це просто допомога на дитину. Але цей вид допомоги призначається тільки малозабезпеченим, і розміри його в різних регіонах різні, і найчастіше це незначна сума.
  {reklama}
  Також федеральним законодавством передбачено право регіональної влади всіх суб’єктів федерації самостійно призначати додаткові види соціальної допомоги різним категоріям громадян. В деяких випадках це може бути і додаткова допомога одиноким матерям. Але кожній конкретній жінці потрібно заздалегідь дізнаватися, чи є в її регіоні місцеві види соціальної допомоги.
  Повернутися до змісту

  Виплати і допомоги одиноким матерям у 2017 році

  За законом абсолютно всі батьки, у тому числі і одинокі матері, які мають право отримувати федеральну соціальну допомогу та допомоги по народженню дитини.
  Повернутися до змісту

  Допомоги малозабезпеченим матерям-одиначкам

  Часто буває так, що самотні мами мають дуже низький матеріальний достаток. Багато не мають офіційної роботи. Такі жінки можуть бути визнані незаможними. Цій категорії населення покладається 2 додаткових допомоги. Для їх нарахування не має значення трудовий статус жінки (просто кажучи, працевлаштовані Ви офіційно чи ні – неважливо). Але має значення ступінь нуждаемости.
  В даному випадку одиноким матерям належить:

 • Допомога на дитину, яка може бути щомісячним або виплачуються один раз в 3 місяці. У відповідності зі ст. 16 ФЗ №81 від 19.05.1995 на кожну дитину віком до 16 (18) років покладається регіональне допомогу, якщо середній дохід на кожного члена сім’ї нижче прожиткового мінімуму в даному регіоні;
 • Допомога на третю і наступну дитину, яка народилася після 1 січня 2013 року, якщо середньодушовий дохід сім’ї нижче встановленого для цього регіону суми.
 • Важливо! При поданні заяви про призначення допомоги як малозабезпеченим серед доданих документів повинна бути довідка про доходи. Довідка повинна відображати доходи за всі місяці без обліку того місяця, в якому Ви отримали ППБиР. Інакше, якщо буде врахований і цей місяць, то доходи можуть вийде завищеними, і допомога як малозабезпеченим призначено не буде.Повернутися до змісту

  Щомісячне та щоквартальне допомогу на дитину малозабезпеченим одиноким матерям

  Цей вид допомоги має федеральний рівень, і виплачується воно незалежно від черговості народження дитини. При обліку критерію нуждаемости одиноким матерям розмір цієї виплати може бути в 1,5, в 2 або в 3 рази більше регулярного.
  Обов’язкове допомога малозабезпеченим одиноким матерям на кожну дитину діє на всій території РФ, але розміри його в кожному регіоні свої. Найчастіше воно не перевищує 500 рублів, хоча є і винятки: в Севастополі і Криму воно становить 1596 рублів, в Санкт-Петербурзі – 3298 рублів і 3768 рублів на першу і другу дитину у віці до півтора років.
  Повернутися до змісту

  Допомога на третю дитину і наступних дітей малозабезпеченим одиноким матерям

  Ця категорія виплат є не у всіх суб’єктах РФ. У 2017 році вона діє тільки в 50 регіонах. Щороку список регіонів коригується. Для нарахування цього виду допомоги необхідно подавати заяву в місцевий орган соціального захисту або в МФЦ. Подавати заяву потрібно до досягнення дитиною 6-місячного віку.
  Розмір цієї допомоги в кожному регіоні теж різний. Наприклад, в період з квітня по червень 2016 року в Білгородській області він становив 8150 рублів, а в Ненецькому АТ – 21076 руб. Для нарахування допомоги до заяви додається пакет документів, що включає в себе довідку Ф-25 (підтверджує статус матері-одиначки). Допомога нараховується тільки тим жінкам, які проживають в даному регіоні.
  Важливо пам’ятати, що одиноким матерям покладаються всі ті види соціальної допомоги від держави, які в даних регіоні покладені жінкам у повних сім’ях. Також необхідно знати, що співробітники місцевих служб соціального захисту населення зобов’язані надавати інформацію про регіональні виплатах інших регіонів. Це буває необхідно для того, якщо жінка збирається змінити місце проживання і адресу прописки з метою отримання більш високих виплат. Іноді громадяни вдаються до хитрощів: прописуються у друзів або родичів, які живуть в іншому регіоні, в якому регіональні виплати більше, а продовжують жити у себе вдома. Але в цьому випадку потрібно пам’ятати, що проживання без реєстрації є порушенням законодавства, за яке може бути накладено штраф.
  Якщо одинока мама вийшла заміж, і її чоловік не усиновив дитину, то всі нараховані їй допомоги як матері-одиначки повинні бути збережені. При підрахунку доходів зарплатня її чоловіка в цьому випадку не враховується. Але краще всього отримати повну попередню консультацію у місцевих органах соцзахисту.
  Повернутися до змісту

  Регіональні виплати матерям-одиначкам у Москві

  Ця категорія регіональних виплат у 2017 році була передбачена Постановою Уряду Москви від 6.12.2016 за № 816. Самотня мама в Москві, незалежно від доходу сім’ї, може розраховувати на такі виплати:

 • Компенсацію одиноким матерям (батькам) за додаткові витрати, пов’язані із зростанням вартості життя. Нараховується на дітей до 16 років (учнів – до 18 років). Виплачується кожного місяця в розмірі 300 рублів;
 • Компенсацію за зростання вартості продуктів, що нараховується одиноким матерям і батькам, а також тим сім’ям, в яких один з батьків ухиляється від сплати аліментів. Виплачується на дітей у віці до 3 років, у розмірі 675 рублів на місяць;
 • Компенсацію одинокій матері (батьку), зайнятої доглядом за дитиною, яка є інвалідом 1-ї або 2-ї групи до 18 років (або до 23 років для інвалідів від народження), якщо дитина не має власного офіційного доходу. Виплачується кожного місяця в розмірі 6 тис. руб.
 • Малозабезпечені одинокі матері в Москві можуть розраховувати на такі види виплат:

  • компенсацію у зв’язку із зростанням вартості життя, що нараховується на дітей до 16 років (учнів – до 18 років) в розмірі 750 рублів;
  • допомога одиноким матерям на дітей у віці до півтора років і від 3 до 18 років у розмірі 2,5 тис. руб;
  • допомога на дітей у віці від 1,5 до 3 років у розмірі 4,5 тис. руб.

  Для нарахування цих видів виплат в місцеві органи соцзахисту потрібно подати заяву, до якої додати довідки про доходи за останні 3 місяці. Найкраще в цій довідці вказувати той часовий період, який не включає в себе місяці отримання ППБиР.
  Повернутися до змісту

  Трудові пільги

  Тут важливо мати на увазі кілька основних моментів.
  Якщо на підприємстві відбувається скорочення штатів (яке іноді називають «політкоректним» словосполученням «оптимізація особового складу»), то жінка, яка має статус одинокої матері дитини у віці до 14 років, не може бути звільнена. Крім цього, у разі ліквідації підприємства матері-одиначці повинні надати інше робоче місце. І зобов’язані це зробити керівники підприємства, яке було ліквідовано.
  Також самотню маму не можна звільнити при зміні керівництва організації, і навіть у тому випадку, якщо вона за своїми професійними якостями не відповідає займаній посаді.
  Але тут необхідно мати на увазі, що зловживати цим положенням закону не варто. Відомі випадки, коли матерів-одиначок все-таки звільняли з роботи, зокрема – за регулярні порушення трудової дисципліни. Просто кажучи, якщо Ви думаєте, що Вас не мають права звільнити, і тому Вам будуть прощати, наприклад, постійні запізнення на роботу – то Ви сильно помиляєтеся.
  Якщо жінка доглядає за хворою дитиною, то їй надається допомога, незалежно від того, чи є вона одинокою або живе в повній сім’ї. При стаціонарному лікуванні дитини допомога матері розраховується в залежності від трудового стажу. При амбулаторному лікуванні одинока мама може розраховувати на допомогу у повному розмірі від зарплати в перші 10 днів, і в розмірі 50% від з/п в подальший час.
  Якщо мама доглядає за хворою дитиною віком до 7 років, то їй повинні оплачувати лікарняний без будь-яких обмежень. На дитини старше 7 років належить оплата 15 днів лікарняного.
  Одинокая мама на работе с малышомОдинока мама на роботі з малюком
  Одинока мама має право взяти відпустку без утримання строком на 2 тижні в будь-який зручний для неї час.
  Якщо дитина віком до 5 років, то одинока мама не може бути залучена до роботи в нічний час, роботу у святкові і вихідні дні, до понаднормової роботі.
  Мати дитини віком до 14 років може працювати неповний робочий день. Причому вона має право сама вирішувати, в який саме час їй виходити на роботу.
  Також одиноким матерям не можна відмовляти у працевлаштуванні. У разі відмови роботодавець зобов’язаний надати обґрунтовану причину.
  Повернутися до змісту

  Податкові відрахування на дитину одинокій матері

  Одиноким матерям покладаються подвійні податкові відрахування витрат на утримання кожної дитини до 18 років. Якщо дитина, що досягла віку 18 років, є студентом, дана міра зберігається до 24 років. Це означає, що деяка сума доходів не буде обкладатися прибутковим податком: 1400 рублів за першу і другу дитину, і 3 тисячі рублів за наступних.
  Повернутися до змісту

  Інші пільги матерям-одиначкам

  Матері-одиначки в Росії в 2017 році мають право:

  • отримувати безкоштовні комплекти дитячої білизни для новонароджених;
  • тимчасово не оплачувати деякі види комунальних послуг, зокрема – вивезення твердих харчових відходів і прибирання території навколо міського багатоквартирного будинку (якщо дитина не досягла віку півтора років);
  • отримувати безкоштовне харчування на дитячій молочній кухні (якщо дитина молодше 2 років);
  • купувати деякі види медикаментів за пільговою ціною (із знижкою аж до половини вартості);
  • безкоштовно отримувати допомогу масажиста, якщо такий є в територіальній дитячій поліклініці;
  • діти одиноких мам мають право отримувати в школі безкоштовне харчування 2 рази на день;
  • при навчанні дітей у додаткових дитячих освітніх установах (наприклад – музичних школах та ін) матері-одиначки можуть розраховувати на 30%-ві знижки при оплаті навчання;
  • при вступі в дошкільні установи цієї категорії населення надається знижка в розмірі половини вартості, і прийняти повинні позачергово;
  • кожен рік матерям-одиначкам повинні надавати путівки в санаторії.

  Повернутися до змісту

  Пільги на отримання житла

  У Росії є цільова федеральна програма «Молодій родині – доступне житло». Вона передбачає компенсацію державою частини вартості житла одиноким мамам у віці до 35 років.
  Повернутися до змісту
  Джерело: http://papaznaet.com.ua/