Допомоги і виплати по вагітності, пологах та народження дитини у 2017 році

6

Кожна Українська жінка, що народила або планує завести дитину в 2017 році, неодмінно повинна знати всі особливості нарахування виплат і допомог по вагітності, пологах та народження дитини. Щоб не заплутатися у всьому цьому, потрібно простудіювати всі нові закони і постанови, пов’язані з вагітністю, пологами і народженням дитини. Це величезна робота, яку ми зробили спеціально для Вас. Сподіваємося, наша стаття допоможе Вам отримати всі належні виплати та допомоги.


Зміст

 • Перша категорія декретних виплат: допомога до 12 тижнів вагітності
  • Одноразова допомога жінкам, прийнятим на облік у ранні терміни вагітності
   • Які документи необхідно пред’явити для нарахування допомоги?
   • В які терміни необхідно подати заяву? Який порядок виплат одноразової допомоги жінкам, які стали на облік на ранніх стадіях вагітності?
  • Лікарські засоби та медикаменти, які Ви можете отримати безкоштовно або купити з істотною знижкою
   • Безкоштовні лікарські засоби дітям до 3 років
   • Безкоштовні лікарські засоби, медикаменти та вітаміни для вагітних
 • Друга категорія декретних виплат допомоги по вагітності та пологах, належні після настання 30-го тижня вагітності
  • Декретні виплати у 2017 році
   • Розмір декретних виплат у 2017 році
   • Категорії одержувачів
   • Які документи потрібні для оформлення ППБиР?
 • Третя категорія декретних виплат: виплати і допомоги після народження дитини
  • Одноразова виплата
   • Строки обігу та виплати одноразової допомоги
  • Щомісячна допомога, що виплачується до досягнення дитиною віку півтора років
   • Кому належить отримувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною?
   • Документи, які необхідні для оформлення допомоги по догляду за дитиною
   • Строки звернення для отримання допомоги по УР
  • Материнський (сімейний) капітал
   • На що можна витратити материнський (сімейний) капітал
   • Де і як отримати материнський капітал?
 • В першу чергу ми Вам радимо запам’ятати кілька важливих моментів.

 • Матеріальна і фінансова підтримка держави з нагоди народження дитини ділиться на кілька видів:
  • одноразова виплата, певна сума, яка виплачується лише один раз;
  • щомісячна допомога, яка виплачується за кожен місяць, поки дитина не досягне певного віку;
  • кілька видів сертифікатів: родовий, материнський капітал, на придбання житла; кожен сертифікат має визначену номінальну вартість;
  • надання різного роду знижок і пільг: на проїзд, на придбання ліків і медикаментів, на інші соціальні чи побутові потреби.
 • Допомоги по вагітності та пологах (ППБиР) можуть бути як федерального рівня (ця категорія допомоги відноситься до всіх громадян Росії, незалежно від реєстрації за місцем проживання та фактичного проживання), так і регіонального.
 • При нарахуванні суми ППБиР обов’язково враховується загальна кількість дітей у сім’ї.
 • Важливо! Якщо Ви не оформлені офіційно на Вашій роботі, і, відповідно, у Вас відсутній договір з ФСС про добровільне страхування, то Ви не зможете отримувати декретні виплати та допомога по постановці на облік на ранніх термінах вагітності.

  Виплати і допомоги до 12 тижнів вагітності

  Одноразова допомога жінкам, прийнятим на облік у ранні терміни вагітності

  Як тільки Ви дізналися, що скоро станете мамою, поспішіть стати на облік в жіночій консультації (ЖК). Це потрібно зробити протягом перших 12 тижнів вагітності. В цьому випадку Вам належить одноразова допомога, яка призначається додатково до ППБиР. Зрозуміло, цей вид виплати покладений тільки тим, кому в принципі належить допомога по вагітності та пологах.
  Влада країни щороку проводять індексацію соціальних виплат. З 1 лютого 2017 року допомога за постановку на облік на ранніх термінах вагітності в Росії становить 613 рублів.
  Подавати заяву на отримання цього виду матеріальної допомоги від держави, так само як і заява на виплату основного ППБиР, Ви повинні за місцем роботи. Виняток може бути зроблено в наступних випадках:

  • Якщо та організація, фірма чи компанія, в якій Ви працювали, з якихось причин припинила свою діяльність.
  • Якщо ваш роботодавець не має достатньо коштів, щоб виплачувати Вам допомогу. В цих двох випадках виплати виробляє місцеве відділення ФСС.
  • Якщо Ви не подали заяву вчасно (протягом 6 місяців після постановки на облік). У цьому випадку в територіальному відділенні ФСС повинні розглянути Вашу ситуацію в індивідуальному порядку. І якщо причини, по яких Ви не подали заяву вчасно, там визнають поважними, то призначать Вам даний вид допомоги, який буде виплачувати держава.
  • Якщо Ви є індивідуальним підприємцем, то в цьому випадку Ваші документи теж повинні приймати до ФСС.

  Які документи необхідно пред’явити для нарахування допомоги?

  • довідку з поліклініки або РК, що підтверджує постановку на облік у встановлені терміни (до досягнення 12-го тижня вагітності);
  • листок непрацездатності;
  • заяву встановленого зразка;
  • паспорт або інший документ, що засвідчує особу, місце проживання заявника та громадянство (оригінал і копія).

  Важливо! Не забувайте, що якщо Ви офіційно ніде не працюєте і не є «бізнес-вумен», то даний вид допомоги держави Вам не покладено. Ви не має право отримувати ППБиР. Декретні виплати покладені при настанні 30 тижня вагітності.

  В які терміни необхідно подати заяву? Який порядок виплат одноразової допомоги жінкам, які стали на облік на ранніх стадіях вагітності?

  Часу для подачі заяви у Вас буде достатньо – 6 місяців з дня закінчення відпустки по вагітності та пологах, або 10 днів з дати подання довідки про взяття на облік, якщо ця довідка була представлена пізніше. Призначена дана виплата буде одночасно з допомогою по вагітності і пологах. Призначити допомогу Вам повинні протягом 10 днів після подачі заяви.
  Федеральним Законом № 81-Ф3 «Про державних посібниках громадянам, які мають дітей» передбачені і інші категорії соціальних виплат.
  {reklama}
  Повернутися до змісту

  Лікарські засоби та медикаменти, які Ви можете отримати безкоштовно або купити з істотною знижкою

  Практично кожній жінці в період вагітності необхідні вітаміни, іноді потрібні ліки. У Росії є ряд положень, які передбачають видачу безкоштовно або продаж за пільговими цінами ліків та вітамінів для вагітних і годуючих жінок, а також для дітей у віці до 3 років.
  На надання безкоштовних ліків дітям до 1 року кожна жінка може розраховувати точно так само, як і на ліки дітям до 3 років. Якщо сім’я багатодітна до 6 років.

  Безкоштовні лікарські засоби дітям до 3 років

  Надання безкоштовних ліків дітям до 3 років і дітям з багатодітних сімей у віці до 6 років передбачено Постановою Уряду РФ від 30 липня 1994 року № 890 «Про державну підтримку розвитку медичної промисловості та поліпшення забезпечення населення та закладів охорони здоров’я виробами медичного призначення».
  У Вас, звичайно, відразу виникає питання: а які саме ліки входять в даний перелік? Чи будуть вони дійсно необхідні, або це просто видають щось «для галочки»? Адже не секрет, що в Росії нерідко державні закони і вимоги виконуються відверто абсурдним або навіть знущальним, а інший раз і комічним способом.
  Але в даному випадку держава подстраховалось від різного роду нечесних чиновників регіонального або муніципального рівня, які потенційно можуть організовувати афери або авантюри з ліками і іншими потрібними речовинами. Подстраховалось таким чином, що ніякого заздалегідь затвердженого переліку ліків для вагітних жінок немає. Лікуючий лікар або фельдшер може виписати будь-які ліки, яке потрібно в конкретному випадку для амбулаторного лікування дитини. Про це сказано у вищезгаданому постанові.
  Тільки проблему це все одно не вирішує. Наша суперечлива Українська дійсність нерідко ставить людей в дуже складне становище. І потрібні ліки далеко не завжди можу бути в наявності в тій аптеці, яка закріплена за Вашої поліклінікою. І тоді Ви опиняєтеся перед вибором: або чекати, коли потрібні пігулки або пігулки привезуть у Вашу аптеку (що вже абсурд), або отримати інші ліки, яке може замінити те, що Вам виписав лікар, або… Або – здогадайтеся самі… Так, або купуйте потрібні ліки в іншій аптеці за свій рахунок.
  Нерідко буває так, що лікар забуває поставити до відома молоду маму, що є такий вид допомоги від держави, як надання безкоштовних ліків. (Чи справді забуває, або робить це навмисно – це вже друге питання). Причин тому може бути багато. Відомо, що всі російські державні інституції, в тому числі система охорони здоров’я, сильно бюрократизовані і корумповані. І в такому складному державному механізмі навіть порядні люди можуть просто щось упустити з виду, що щось забути. Також не можна забувати і про постійні проблеми з фінансуванням.
  Але дану статтю ми для того і написали, щоб кожна молода мама в Росії знала про всіх належних їй пільги. Тому Ви ні в якому разі не соромтеся і обов’язково запитуйте у Вашого лікаря, як Ви зможете отримати в разі необхідності безкоштовні ліки.

  Безкоштовні лікарські засоби, медикаменти та вітаміни для вагітних

  У згаданій раніше Постанові Уряду РФ за № 890 прописані рекомендації для регіональних органів державної влади суб’єктів РФ. Зокрема, там йдеться про необхідність за рахунок своїх коштів (за рахунок місцевих бюджетів) розробляти механізми додаткових пільг, які полягають у наданні безкоштовних ліків тим категоріям громадян, які не передбачені додатками № 1 і 2. Йдеться, крім вагітних жінок, про ветеранів В. О. В., багатодітних та малозабезпечених сім’ях.
  Який порядок отримання безкоштовних ліків вагітними жінками?
  При проходженні численних медичних та інших процедур і формальностей, з якими неминуче пов’язані вагітність і пологи, не забудьте про один з важливих документів: родовому сертифікаті. Він видається на 30-му тижні вагітності. Складається цей документ з трьох частин (талонів). Перший з них, який має номінальну вартість в 3 тис. рублів, Ви повинні залишити в ЖК, другий пред’явіть в пологовому будинку, третій здасте в дитячу поліклініку.
  Якщо Вам принципово важливо знати, на яку саме допомогу спрямовуються кошти, то це все прописано в наказі міністерства від 1.02.2011. А саме:

  • від 35% до 45% – лікарям («вузьких фахівців») і середнього персоналу медичних закладів;
  • від 20% до 33% – на забезпечення ліками та медикаментами в період вагітності.

  У результаті виходить, що Ви можете розраховувати на 990 рублів. На таку суму можна придбати, наприклад, упаковку вітамінів.
  {reklama}
  Повернутися до змісту

  Виплати посібників по вагітності і пологах, належні після настання 30-го тижня вагітності

  Ще один важливий документ: листок непрацездатності. Його видають в ЖК при настанні 30-го тижня вагітності (якщо у Вас 2 і більше плода – при 28-го тижня). Його потрібно пред’явити за місцем роботу. Саме листок непрацездатності є основним документом, на підставі якого нараховується ППБиР.
  Розмір допомоги становить 100% від середнього заробітку, який повинен бути розрахований за останні 24 місяці, що передують року відходу в декрет. Час, який надається роботодавцю або ФСС для нарахування ППБиР, становить 10 днів.

  Декретні виплати у 2017 році

  Декретні виплати виплачуються сумарно за весь період декретної відпустки.
  Тривалість відпустки суворо регламентована законодавством. Вона повинна складати:

  • 70 календарних днів до пологів і 70 після, якщо пологи пройшли без проблем;
  • якщо пологи були складними, то після них надає додатково 16 днів;
  • якщо Ви виносили і народили двох і більше дітей, то можете розраховувати на 84 календарні дні та 110 днів відповідно.

  Відпустка по вагітності та пологах нараховується сумарно, та повинен бути наданий жінці повністю незалежно від загальної кількості днів, фактично використаних до пологів (якщо мова йде, наприклад, про чергове трудовому відпустці).

  Розмір декретних виплат у 2017 році

  У сучасному російському законодавстві розміри грошових виплат зазвичай прописуються в конкретних сумах, з точністю до копійки. Ці суми щороку проіндексовані з урахуванням інфляції. Тому рекомендується уточнювати розміри належних Вам виплат та допомог. Зробити це нескладно, вся інформація є в легкому доступі в інтернеті.
  Важливо! Майте на увазі, що законодавством також передбачені максимальні і мінімальні пороги посібників і виплат.
  Просто кажучи: розмір ППБиР розраховується, виходячи із середнього заробітку, який Ви мали на Вашій роботі за останні 2 роки, але ця сума повинна бути не вище і не нижче визначених значень, прописаних у законі. І ці межі можуть змінюватися з року в рік в залежності від інфляції. У 2017 році сумарний розмір ППБиР повинен становити не менше 34 521 рубля і не більше 266 191 рубля за 140 днів відпустки.
  Пояснення: розмір виплати розраховується шляхом множення середнього заробітку жінки за 1 день роботи на загальну кількість днів відпустки. При цьому максимальний розмір середнього денного заробітку обмежений. Він не може бути більше величини, що розраховується шляхом ділення на коефіцієнт 730 граничних величин бази для нарахування страхових внесків за 2 календарні роки, що передують року відходу в декретну відпустку. (Частину 3.3 статті 14 ФЗ № 255).
  У законі сказано, що ділити потрібно саме на кількість 730, незалежно від наявності високосного року, що припадає на 2-річний період. Таким чином, для виходять в декрет в 2017 році максимальний розмір виплати становитиме (670 000 + 718 000) / 730=1901 рубль. Щоб порахувати максимальний розмір виплати, отриману величину потрібно помножити на кількість відпускних днів. Для розрахунку можна скористатися таким інструментом, як калькулятор декретних виплат.
  А як бути тим, хто пропрацював на своїй роботі дуже мало?
  Якщо Ваш стаж складає менше 6 місяців, то для нарахування ППБиР за основу береться мінімальний розмір оплати праці (МРОТ). Даний коефіцієнт теж кожен рік змінюється, т. к. індексується з урахуванням інфляції. У 2017 році він становить 7500 рублів.
  Страховим стажем вважається будь-який часовий період, протягом якого громадянин підлягав обов’язковому страхуванню на випадок втрати працездатності, інакше кажучи – все той час, протягом якого Ви були офіційно працевлаштовані.
  Причому повинні враховуватися всі Ваші офіційні місця роботи, якщо Ви працюєте на декількох роботах одночасно. Посібник Вам повинні нараховувати скрізь, з урахуванням заробітку за 2 роки на кожній роботі.

  Категорії одержувачів

  Якщо фірма або організація, в якій Ви працювали, з якихось причин припинила свою діяльність, і Ви були звільнені, то ППБиР в цьому випадку складе 613 руб. 14 копійок в місяць. Але оформити допомогу Ви повинні будете у місцевих органах соціального захисту, і лише в тому випадку, якщо станете на облік у центрі зайнятості.
  У багатьох молодих жінок, вперше які готуються стати мамами і вперше займаються питаннями соціального забезпечення, виникає цілком резонне питання: якщо заяву та інші документи на надання ППБиР потрібно подавати за місцем роботи, то як бути тим, хто ніде не працює?
  На жаль, безробітним жінкам така допомога не належить. Суть даного виду соціальної допомоги полягає в тому, що це компенсація за втрату заробітку, що сталося з причини тимчасової втрати працездатності. А у непрацюючих (і не є «бізнес-вумен») ніякого заробітку немає. Те ж саме стосується і тих жінок, які працюють, але не оформлені офіційно. В цьому випадку подавати заяву необхідно за місцем роботи батька дитини. А якщо обидва батьки не працюють, то в цьому випадку необхідно звертатися в органи соцзахисту за місцем проживання одного з батьків.
  Ще один важливий момент: якщо ви займаєтеся своїм бізнесом і у Вас є відповідні документи індивідуального підприємця, то ППБиР Вам годиться тільки в тому випадку, якщо у Вас є договір з ФСС, і якщо Ви сплачували страхові внески протягом мінімум одного року, що передував року відходу в декрет.

  Які документи потрібні для оформлення ППБиР?

  • заяву;
  • лікарняний лист з РК;
  • довідка про доходи з попереднього місця роботи, якщо Ви змінювали роботу протягом двох звітних років.

  Якщо у Вашого роботодавця немає достатніх фінансових коштів для виплати допомоги, цю місію має взяти на себе місцеве відділення Вашої страхової компанії, назва якої має бути зазначено у Вашому полісі ОМС.
  {reklama}
  Повернутися до змісту

  Виплати і допомоги після народження дитини

  Одноразова виплата

  Одноразова виплата при народженні дитини в Росії в 2017 році становить 16 350,33 рублів.
  Розмір допомоги однаковий для всіх жінок, незалежно від трудового стажу, трудового статусу і рівня доходу. Просто кажучи – жінка, яка працює директором якоїсь великої комерційної компанії, буде отримувати таку ж суму, як і прибиральниця в цій компанії. Допомога виплачується на кожну народжену дитину.
  Протягом останніх 6 років в Росії проводиться поетапне реформування системи страхових і соціальних виплат. Зокрема, у деяких регіонах виплата грошових коштів здійснюється територіальними відділеннями ФСС. Але подавати заяву Ви повинні за місцем роботи. З-за цього іноді виникає плутанина. Тому ми радимо Вам завчасно з’ясовувати всі ці нюанси у Вашому регіоні, щоб уникнути неприємних стресових ситуацій. (Буває, наприклад, так, що жінка впевнена, що допомога їй буде перерахована на картку, на яку нараховується зарплата. Але раптом з’ясовується, що для виплати допомоги ФСС використовує інший спосіб перерахування грошей).
  Перелік документів, необхідних для отримання допомоги, може бути різним. Це залежить від трудового статусу батьків.
  Якщо Ви подаєте заяву за місцем роботи, то повинні пред’явити:

  • заяву;
  • документ, що посвідчує особу (паспорт);
  • довідку, видану при реєстрації дитини в Загсі;
  • свідоцтво про народження.

  Оскільки допомога виплачується тільки одному з двох батьків, то другий повинен документально підтвердити, що він не оформив посібник за своїм місцем роботи. Тобто потрібно пред’явити довідку, яка видається або за місцем роботи, якщо другий з батьків працевлаштований, а якщо не працевлаштований (або якщо мама дитини є індивідуальним підприємцем) в органах соцзахисту за місцем проживання.
  Якщо обидва батьки не мають офіційного місця роботи (що в сучасній Росії не рідкість), то заява на допомогу повинен подати один з них в органи соцзахисту за місцем проживання.
  В цьому випадку потрібні наступні документи:

  • заяву;
  • свідоцтво про народження;
  • довідка з Рагсу;
  • трудові книжки обох батьків, у яких є записи про звільнення з останнього місця роботи.

  Якщо обоє батьків взагалі не мають ніякого стажу, то повинні пред’явити документи, що підтверджують інший рід діяльності за останній час (наприклад – диплом або атестат).
  Якщо Ви є одинокою матір’ю, то в будь-якому випадку Ви повинні пред’явити ще один документ: довідку з Рагсу про заснування внесення відомостей про батька у свідоцтві про народження дитини. (Вважається самотньою матір, у свідоцтві про народження дитини якої в графі «батько» стоїть прочерк, або якщо відомості про батька записані виключно за вказівкою матері).

  Строки обігу та виплати одноразової допомоги

  Подати заяву потрібно протягом 6 місяців після народження дитини. Якщо не зробити це вчасно, то за місцем роботи заяву не приймуть, і Вашу ситуацію буде розглядати ФСС (детальніше про це читайте на початку цієї статті). Розглянути заяву повинні протягом 10 днів після здачі повного пакету документів, а виплата коштів повинна бути проведена не пізніше кінця місяця, наступного за місяцем звернення. Простіше кажучи: якщо Ви подали заяву в липні, то отримати допомогу мають не пізніше 31 серпня.
  {reklama}
  Повернутися до змісту

  Щомісячна допомога, що виплачується до досягнення дитиною віку півтора років

  Воно становить 40% від середнього заробітку за попередні 2 роки. І розмір допомоги повинен бути не нижче і не вище значень, прописаних в законі і кожен рік індексованих. У 2017 році мінімальний поріг цієї допомоги становить 3 065,69 рублів на першу дитину в сім’ї, і 6 131,37 рублів – на другого. Максимальний поріг – 23 120 рублів 66 копійок.
  Просто кажучи, якщо Ваш заробіток дорівнює МРОТу (7500 рублів в 2017 році), то 40% від цієї суми складе 3000 рублів. Але Ви все одно будете отримувати 3065,69 рублів або 6131, 37 рублів на першого або другого дитини відповідно.

  Кому належить отримувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною?

  У статті 256 ТК РФ право на відпустку по догляду за дитиною (УР) надається всім жінкам, які народили або усиновили дитину. Але допомога виплачується тільки протягом перших півтора років життя дитини. Якщо мама вирішила вийти на роботу раніше, то відпустку до 3 років, може бути надано будь-якій іншій особі, яка здійснює догляд за дитиною – бабусі, дідусеві і т. д.
  Важливо! Якщо Ви маєте право на отримання допомоги по УР і допомогу по безробіттю, то обидва допомоги отримувати не зможете. Вам належить тільки одне з двох.
  Виключення можуть скласти випадки, коли громадянин, який перебуває у відпустці по УР, працює не на повну ставку, або працює на дому (тут мається на увазі офіційно оформлена робота, не плутайте з самостійними заняттями, наприклад – фрілансом), або вирішив продовжити перервану раніше навчання.
  Часто молоді мами плутають такі поняття, як «декретну відпустку» і «відпустка по догляду за дитиною». Декретна – це відпустка по вагітності та пологах. Він призначається тільки тим жінкам, які офіційно працевлаштовані, на 30-му тижні вагітності. Терміни його можуть становити 140 днів або більше, залежно від тяжкості пологів (докладніше читайте вище). Протягом декретної відпустки жінка отримує виплати у розмірі 100% від середнього заробітку.
  Відпустка по догляду за дитиною починається тоді, коли закінчиться декретну. До досягнення дитиною 1,5 років Ви отримуєте щомісячне посібник.
  Тобто якщо Ви не офіційно оформили трудові відносини з роботодавцем, то ніякої декретну відпустку Вам не покладений в принципі. Щомісячну допомогу в цьому випадку призначається з дня народження дитини.
  Безробітним мамам допомога по догляду за дитиною в розмірі 40% від заробітку може виплачуватися в таких випадках:

  • якщо під час вагітності або перебування у відпустці по догляду за дитиною Ви були звільнені через ліквідацію Вашої фірми або організації;
  • якщо Ви є дружиною військовослужбовця, якого переводять з військових частин за межами країни в частині на території РФ (або якщо його звільняють з армії в зв’язку з закінченням терміну договору), і з цієї причини Вам довелося звільнитися з роботи.

  Документи, які необхідні для оформлення допомоги по догляду за дитиною

  Для офіційно працюючих громадян:

  • заява про надання відпустки;
  • заява про призначення допомоги;
  • свідоцтво про народженні (усиновленні) дитини – оригінал та копія;
  • свідоцтва про народження попередніх дітей – оригінал і копія.

  Крім цього, другий батько повинен надати довідку з роботи про те, що він не використовує цю відпустку і не отримує даний вид допомоги.
  Для непрацюючих громадян:

  • заява про нарахування допомоги;
  • свідоцтво про народження (усиновлення) дитини;
  • трудова книжка;
  • копія наказу про надання відпустки по догляду за дитиною якщо Ви були звільнені у зв’язку з ліквідацією (банкрутством) компанії у той час, коли перебували у відпустці по УР;
  • документи, що підтверджують розмір середнього заробітку;
  • довідка з центру зайнятості про те, що Ви не оформляли допомогу по безробіттю.

  У трудовій книжці обов’язково повинен бути запис, що Ви були звільнені у зв’язку з ліквідацією Вашої компанії під час вагітності або відпустки по УР.
  Запам’ятайте ще кілька принципово важливих моментів, закладених у різних законах РФ, що регулюють соціальну допомогу держави:

  • Якщо у Вас є кілька різних правових підстав для отримання допомоги по УР, то Ви маєте право вибрати будь-яку з них, але тільки одне.
  • Якщо Ви хочете працювати, а дитині ще не виповнилося 3 роки, то допомога Ви збережете тільки в тому випадку, якщо будете працювати за скороченою ставкою, або якщо специфіка Ваших професійних обов’язків допускає переклад Вас на роботу на дому. Також посібник збережеться, якщо Ви захочете продовжити навчання.
  • Якщо Ви знову завагітніє під час перебування у відпустці по УР (і, відповідно, будете мати право знову оформити декретну відпустку), то Вам надається право вибору – яке з двох належних у цьому випадку посібників Ви будете отримувати. Але тільки одне.
  • Якщо у Вас двоє і більше дітей у віці до півтора років, то розмір щомісячного посібники повинен бути підсумованим. Тобто його розмір повинен бути дорівнює:

  N х 40% від середньомісячного заробітку, де N – кількість дітей до півтора років. При цьому підсумований розмір допомоги не може бути Вище 100% від Вашого заробітку.

  Строки звернення для отримання допомоги по догляду за дитиною

  Заяву потрібно подати протягом 6 місяців з дня досягнення дитиною віку 1,5 років. Розглянути заяву повинні протягом 10 днів.
  {reklama}
  Повернутися до змісту

  Материнський (сімейний) капітал

  Якщо Ви народили другу дитину, то Вам належить сертифікат, номінальна вартість якого становить в 2017 році 453026 тисячі рублів. Ви можете використовувати його за одним із способів, прописаних у відповідному законі. У деяких регіонах Росії додатково видається місцевий сертифікат материнського капіталу.
  Право на отримання даного виду соцдопомоги від держави мають жінки, які народили другого або наступної дитини в період після 1 січня 2007 року.
  Важливо! Материнський капітал видається тільки один раз. Справа в тому, що дуже часто жінки помиляються, вважаючи, наприклад, що якщо вони мають одну дитину, і вдруге завагітніли двійнею, то їм буде виплачено материнський капітал в подвійному розмірі. У подвійному розмірі цей капітал не виплачується.
  Також цей вид допомоги покладається в деяких випадках і чоловікам. А саме – тим, хто є єдиним усиновлювачем другого або наступної дитини. Маткапитал чоловікам дозволяється в тих випадках, якщо рішення про усиновлення було прийнято судом після 1 січня 2007 року.
  Право на отримання маткапитала мають тільки громадяни Росії, діти яких теж мають російське громадянство. Наявність другого (третього і т. д.) громадянства та фактичне місце проживання не має значення. Простіше кажучи: якщо Ви громадянка Росії, виїхали на ПМЖ, приміром, у яку-небудь «бананову республіку», там отримали громадянство цієї країни, зберігши при цьому російське, то Ви все одно можете отримати маткапитал, навіть якщо давно не приїжджали в Росію. (Але при цьому Ваші діти теж повинні бути громадянами РФ).

  На що можна витратити материнський (сімейний) капітал

  Майте на увазі, що материнський капітал не видається грошима. Видається просто сертифікат, який є свого роду гарантією коштів, які держава виплатить того, хто прийме сертифікат для оплати чого-небудь. Отримавши сертифікат, Ви зможете скористатися ним по закінченні трьох років. Така міра прописана в законі, і вона покликана забезпечити безпеку дитини. Але з 2009 року можна використовувати документ відразу після його отримання для погашення іпотечного кредиту.
  Використовувати маткапитал можна кількома способами:

 • На покращення житлових умов. Конкретно:
  • Ви можете погасити частину будь-якого виду кредиту (позики), який взяли на купівлю нового житла (але кредит повинен бути оформлений на обох з подружжя);
  • якщо Ви хочете зробити ремонт або навіть реконструкцію вже наявної квартири або будинку, одночасно розширивши житлову площу, то можете використовувати сертифікат для закупівлі всього необхідного;
  • можете оплатити повністю або частково будівництво свого будинку;
  • можете внести сертифікат для участі в пайовому будівництві.

  Важливо! Купується або зводиться житло повинно бути тільки на території Росії.

 • На отримання освіти для дітей (не старше 25 років на момент надходження) у будь-якому освітньому закладі на території РФ. Причому оплатити навчання можна, в тому числі, самому старшому дитині, незважаючи на те, що маткапитал Ви отримали після народження другого. Ви можете оплатити:
  • проживання в гуртожитку для студентів;
  • саме навчання;
  • утримання дитини в дитячому дошкільному закладі.
 • Лікування. Ви можете оплатити:
  • отримання самою матір’ю або дитиною платних послуг у медичних установах, в тому числі дорогі життєво необхідні операції;
  • придбання різних пристосувань та отримання послуг, які необхідні для соціальної адаптації дітей з обмеженими можливостями.
 • Пенсійні накопичення матері.
 • Материнський капітал видається не тільки для своїх власних дітей, але і для усиновлених.

  Де і як отримати материнський капітал?

  Видається в Пенсійному фонді за місцем проживання. Розгляд заяви зазвичай займає 30 днів.
  Документи, які потрібно пред’явити:

  • заяву;
  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу, з підтвердженням громадянства та реєстрації за місцем проживання;
  • документ про обов’язкове пенсійне страхування;
  • свідоцтва про народження (усиновлення) дітей.

  Повернутися до змісту
  Джерело: http://tovstuha.com.ua/